Ako sa nestratiť na MTB trailoch v zahraničí a nájsť ten "creme de la creme"

Autor: Stanislav Szucs | 17.9.2015 o 9:50 | Karma článku: 3,56 | Prečítané:  510x

Pri poslednej návšteve legendárnej lokality pre horskú cyklistiku Lago di Garda sme natrafili na užitočnú mobilnú aplikáciu s pestrou sadou offline máp pre rôzne atraktívne lokality v Európe a USA. Tu sú naše praktické skúsenosti.

Severné Taliansko je známe svojou spleťou trailov pre horskú cyklistiku. Trafiť tie najkrajšie však nebýva jednoduché, vzhľadom na veľmi slabú, niekedy nulovú úroveň značenia. Platí to aj pre iné krajiny, prípadne je pravidlom, že tie najlepšie veci v tlačených mapách aj tak nenájdete. Často je ideálnou voľbou platený sprievodca, partia "lokálov" alebo niekto z ochotných známych, kto môže hrdo prehlásiť "been there, done that!". Inak vám zostáva iba kolumbovská trpezlivosť (náročné na čas a sily) alebo GPS navigácia. A tu sa dostávame k problému č. 2 - mapy. A nie hocijaké - musia byť kvalitné a dostupné offline, keďže mobilný signál vám v rozhodujúcej chvíli môže chýbať a ak aj nie, stále sú dáta v roamingu neadekvátne predražené. Modré, oranžové aj ružové. Pozdravujem.

 

Na zadnej strane tlačenej mapy od maníkov zo Supertrail maps (http://www.supertrail-maps.com) bolo príjemné prekvapenie - odkaz na aplikáciu Scout Outdoor Navigation, v ktorej sa dajú kupovať a sťahovať ich mapy (ako aj iných kartografov). Ide o kvalitné detailné topografické mapy v bežných rozlíšeniach pre cyklistiku a turistiku a okrem štandardných značených či neznačených chodníkov a ciest sú tam znázornené vychytené traily. Náročnosť je odlíšená farbami, odstupňovaná od najľahšej žltej po najtažšiu čiernu, čerešničkou je zelená (nosenie, nadávanie). Prerušovaná čiara je výstupová trasa, plná ako zjazdová pasáž.

 

Dostupné mapy (k septembru 2015)

Spomínané Supertrailmaps - obľúbené destinácie v Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku...
Freeride maps - Rakúsko, Švajčiarsko (muhehe!)
Topografické turistické mapy - ďalšie eu krajiny + USA. Obzvlášť si osobne cením GB, lebo Škótska vysočina...
SK+CZ zatiaľ nie..

Hlavné funkcie aplikácie Scout Outdoor Navigation

Je obojpohlavná - pre iOS 6 a viac ako aj Android 2.2 a viac. Iné platformy zatiaľ neuvádzajú.
Zobrazovanie vybranej mapy a vašej polohy v nej - ste tá malá unavená zablatená gulička.
Aktuálne údaje túry (rýchlosť, prejdená vzdialenosť, výška, trvanie..)
Záznam trasy, gpx exportovateľné do portálu gpsies.com alebo odoslaním na mail
Import trasy z viacerých portálov
Ukladanie waypointov
Navigácia v mape - bez povelov, orientujete sa podľa načítanej trasy zobrazenej v mape
Extra bonus - po vybití batérie a oživení mobilu na externom zdroji sa žiadne údaje nestratili, appka zaznamenávala ďalej!

Traily

Aby ste sa nemuseli obmedzovať na lokality Supertrail maps alebo FreerideMaps, ale využili hociktoré topo mapy, ako zdroj trás môžete použiť množstvo portálov, kde sa publikujú gpx súbory. Napr. www.trailforks.com, www.gpsies.com, len si pogooglite... Ďalej Strava či iné záznamy svojich priateľov, pri ktorých sa chytáte za hlavu v štýle "kedy ten chodí do roboty, keď furt niekde bajkuje".

Náklady

Ceny máp sú veľmi priaznivé: zväčša 2,99 až 7,99 EUR za mapu, pričom ich výpovedná hodnota je vysoká a stále sú lacnejšie ako tlačené. Ak netrpíte postihnutím mať všetko zadarmo, dokážete oceniť niekoho tvrdú robotu a podporiť rozvoj takýchto aktivít, je to skutočne bagateľ. Aj porovnaní s cenou jedného pivka po jazdeni. Jedno nervózne blúdenie pred búrkou a neoľutujete ani cent.

Sumár

Ambíciou tohoto článku nie je porovnávanie s inými aplikáciami a mapovými podkladmi. Je to len tip, ktorý vám môže pomôcť, tak ako pomohol nám skrášliť si bajkovú dovolenku. Rýchla inštalácia, jednoduché ovládanie, 100%-ný efekt. Ak máte skúsenosti s niečím lepším, lacnejším alebo proste zameraným na iné lokality - šup s tým do komentárov. Ďakujem a prajem veľa krásnych trailov pod kolesami!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?